Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Przemoc w Rodzinie

Przemoc w Rodzinie

 

Przemoc w rodzinie: to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny , a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu psychicznym lub fizycznym, a także wywołujące cierpienia, krzywdy moralne u osób, dotkniętych przemocą

Przemoc jest:

  1.  zamierzonym działaniem człowieka i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie osoby doznającej przemocy,
  2.  w relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą; ofiara jest słabsza, sprawca jest silniejszy,
  3. sprawca wykorzystuje swoją przewagę i narusza podstawowe prawa ofiary,
  4. u osoby doznającej przemocy, zdarza się, że jej życie i zdrowie są zagrożone.

Rodzaje przemocy:

  1. FIZYCZNA ( np. popychanie, szarpanie, bicie, policzkowanie)
  2. PSYCHICZNA (poniżanie, wyśmiewanie, zawstydzanie, grożenie, wyzywanie, kontrolowanie)
  3. SEKSUALNA (np. zmuszanie do współżycia lub innych zachowań seksualnych)
  4. EKONOMICZNA (np. zabieranie pieniędzy, nie łożenie na utrzymanie, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, niezaspokajanie podstawowych, materialnych potrzeb rodzin)
  5. ZANIEDBANIE - naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich  (np. pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, brak pomocy w chorobie)

Cykle przemocy:

  1. Faza narastania napięcia ( pojawia się co raz więcej sytuacji konfliktowych oraz wyczuwalny wzrost napięcia  u osoby stosującej przemoc:  jest drażliwy, każdy drobiazg wyprowadza go z równowagi, jest ciągle spięty i poirytowany, swoje emocje wyładowuje na osobie bliskiej: może ją poniżać, krytykować; sprawia wrażenie, jakby nie panował nad swoim gniewem;  każdy szczegół jest dobrym pretekstem do wszczęcia konfliktu i awantury; energia ofiary skoncentrowana jest na wszystkich możliwych działaniach, które pozwolą jej uniknąć kolejnej awantury)
  2. Faza ostrej przemocy  ( sprawca staje się gwałtowny, wpada w furię; zachowanie jego staje się nieprzewidywalne;  dochodzi do eksplozji zachowań agresywnych, które mogą objawiać się biciem, kopaniem, grożeniem  bronią, duszeniem; można zaobserwować również silne natężenie agresji słownej; może się zdarzyć, że życie i zdrowie ofiary staje się poważnie zagrożone)
  3. Faza miesiąca miodowego (sprawca przeprasza, czuje skruchę, zaczyna zachowywać się tak jak ofiara sobie tego życzy, jednak faza miodowego miesiąca mija i znowu pojawia się faza narastania napięcia, przez co dochodzi do zamknięcia się cyklu przemocy.

Cykle takie mogą trwać przez wiele lat, przy czym zwykle skracają się fazy "miodowego miesiąca", wydłużają i bardziej dramatycznie przebiegają fazy narastania napięcia i gwałtownej przemocy. Po pewnym czasie faza miodowego miesiąca zanika całkowicie i pozostają tylko dwie fazy.

Uwaga !

Tylko i wyłącznie osoba, która stosuje przemoc jest odpowiedzialna za swoje zachowanie. Nic nie usprawiedliwia stosowania przemocy!

Pamiętaj !

PRZEMOC W RODZINIE JEST PRZESTĘPSTWEM. PRAWO ZABRANIA STOSOWANIA PRZEMOCY I KRZYWDZENIA SWOICH BLISKICH !!

Procedura "Niebieskiej Karty"

Na terenie Gminy Międzyzdroje funkcjonuje Zespół Interdyscyplinarny ds. Przemocy w Rodzinie, który mieści się przy Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Książąt pomorskich 8.  Przewodniczącą Zespołu oraz osobą do kontaktu w sprawach przemocy  jest Pani Iwona Skórkowska ( OPS pracownik socjalny).

Głównym zadaniem Zespołu zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 125, poz. 842) jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów uprawnionych do interwencji i pomocy w  zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz specjalistów działających w tej dziedzinie. Realizowane jest ono m.in. w ramach procedury „Niebieskiej Karty”. Procedura  „Niebieskiej Karty” nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy w rodzinie.

Do realizacji procedury „Niebieskiej Karty” zobowiązane są na terenie gminy Międzyzdroje następujące służby i

instytucje:

  1. Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Ks. Pomorskich 8, 72-500 Międzyzdroje tel. /91/3280311; /91/3281053
  2. Komisariat Policji ul. Mickiewicza 14 72-500 Międzyzdroje Tel. /91/3825335
  3. Szkoła Podstawowa Nr 1 ul. Leśna 17 72-500 Międzyzdroje Tel./91/3280611
  4. Szkoła Podstawowa Nr 2 ul. Jodłowa 3 72-500 Wapnica Tel./91/3232 4106
  5. Gimnazjum Nr 1 ul. Kolejowa 33 72-500 Międzyzdroje Tel. /91/3280344
  6. Przedszkole Miejskie nr 1 Międzyzdroje ul. Myśliwska 13 72-500 Międzyzdroje Tel. /91/3280362
  7. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyzdrojach ul. Ks. Pomorskich 8 72-500 Międzyzdroje Tel./91/3281053
  8. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Partner Med.”  ul. Gryfa Pomorskiego 23-25 72-500 Międzyzdroje Tel:/91/3280179

 

Procedura „Niebieskiej Karty”  jest oparta na wspólnym i profesjonalnym działaniu ww. służb i instytucji i ma na celu:

  • rozpoznawanie i zatrzymanie przemocy w rodzinie
  • udzielenie  wszechstronnej pomocy osobom doznającym przemocy, w zależności od ich potrzeb (np. pomocy psychologicznej, terapeutycznej, materialnej, socjalnej, schronienia)
  • podjęcie działań interwencyjnych wobec sprawcy.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Dembowska 08-06-2017 12:02
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 08-06-2017
Ostatnia aktualizacja: - 08-06-2017 12:02